13. září 2023

Ani Airbus, Ani Boeing. Akciím leteckých výrobců vládne na světových burzách Primoco UAV z České republiky.

 
Kdo do akcií českého výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV investoval před rokem, zhodnotil svoje peníze na bezmála dvojnásobek. Firma s továrnou v pražském Radotíně tak výnosem svých cenných papírů překonala i taková jména jako Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či Leonardo. První prototyp dnes úspěšného letadla One 150 přitom vznikl před pouhými osmi lety a prodeje sériového modelu se dlouho počítaly v jednotkách kusů ročně. Výrazný průlom přišel až s válkou na Ukrajině.

„Primoco UAV bylo založeno s vizí, že naše bezpilotní stroje postupně nahradí při civilních leteckých pracích vrtulníky a malá letadla. Monitoring požárů, kontrola ropovodů a plynovodů, ostraha pevninských či námořních hranic či kalibrace letištních naváděcích systémů. Tam všude vychází Primoco UAV na pořízení i provoz výrazně levněji než pilotované stroje,“ popisuje hlavní akcionář a generální ředitel Primoco UAV Ladislav Semetkovský s tím, že původně nejspíš trochu předběhl dobu.

Ačkoli produkce z Radotína patří ve své třídě středně velkých bezpilotních letadel mezi světovou špičku – doba letu až 15 hodin při rychlosti mezi 120 kilometrů v hodině a užitečné zatížení 30 kg – zákazníci z celého světa si jejich vysokou přidanou hodnotu uvědomili teprve s válkou na Ukrajině. V konfliktu se díky svým mimořádným vlastnostem osvědčily a i když nenesou žádné zbraně, jejich schopnosti plnit průzkumné mise ve dne v noci, létat zcela automaticky v prostoru zarušeného signálu GPS a pro vzlety a přistání využívat ploch, které k tomu původně nebyly určeny, si vojenské jednotky pochvalují.

„Kromě zákazníků z Evropy zaznamenáváme zvýšený zájem o Primoco UAV One 150 také v Africe, Asii a Blízkém Východě,“ říká Semetkovský s tím, že civilní a vojenské mise plní na čtyřech různých kontinentech celkem 150 strojů z Radotína. Smlouvy na dodávku dalších má přitom Primoco UAV uzavřeny nadlouho dopředu. Jen letos mají nové objednávky společnosti dosáhnout jedné miliardy korun a aby byla schopna rostoucí poptávku naplňovat i do budoucna, plánuje do roku 2027 postavit novou robotizovanou továrnu v areálu vlastního letiště v Písku – Krašovicích. Kapacita výroby díky tomu vzroste až na trojnásobek.

To vše se u firmy, která vstoupila na pražskou burzu v listopadu 2018, příznivě odráží na ceně akcií. Na trhu START, kde si cenné papíry malých a středních společností může koupit každý, mají akcie Primoco nyní hodnotu 880 korun (ke dni 13. září 2023). To je bezmála dvakrát více než před rokem. Jen od začátku letošního roku činí zhodnocení 114 %. Například Airbus ve stejném období zhodnotil o 14 %, Boeing o 8 % a americký vojenský gigant Lockheed Martin ztratil 12 % procent. Semetkovský však přesto vidí potenciál pro další výrazný růst českého výrobce. „Pořád ještě jsme na samém začátku. Nejen jako jedna česká firma Primoco UAV, ale také jako celé odvětví bezpilotního létání. Uvědomují si to i velcí hráči jako Airbus, s jehož divizí Defence and Space jsme letos podepsali memorandum o porozumění týkající se spolupráce na poli bezpilotních leteckých systémů. Považuji to za potvrzení, že nás tento světový lídr v oblasti letectví vnímá jako klíčového průkopníka v oblasti bezpilotních platforem Současně jde o první krok k navázání dlouhodobých obchodních vztahů,“ uzavírá Semetkovský.

Vývoj hodnoty akcií vybraných leteckých výrobců
ke dni 13. září 2023
   
Akciový titulBurzaZhodnocení od začátku roku 2023 (v %)

 

Primoco UAV

Prague114.63
LeonardoMilan66.1
TransDigm GroupNew York39.07
EmbraerNew York38.65
BAE SystemsLondon21.32
Elbit SystemsTel Aviv18.5
AirbusEuronext Paris14.07
BoeingNew York8.19
TextronNew York7.3
Lockheed MartinNew York-11.85
General DynamicsNew York-12.31
L3Harris TechnologiesNew York-17.92
Northrop GrummanNew York-20.29
RaytheonNew York-24.54
Sdílet článek: