23. října 2023

Česká republika je po USA druhým největším světovým dodavatelem středně velkých bezpilotních letounů. Všechny české stroje vyrábí Primoco UAV.

 
Podle renomovaného švédského institutu pro výzkum otázek míru SIPRI bylo v roce 2022 celosvětové prodáno celkem 69 bezpilotních strojů dvojího/vojenského užití se vzletovou hmotností do 250 kilogramů. Údaje z národních licenčních registrů obranných systémů ukazují, že tento tržní segment středně velkých bezpilotních letounů ovládli ze dvou třetin výrobci ze Spojených států a z jedné třetiny česká společnost Primoco UAV.

„S 30% tržním podílem potvrzujeme pozici předního globálního výrobce v segmentu středně těžkých bezpilotních letadel,“ Komentuje čerstvá data generální ředitel a majoritní akcionář Primoco UAV Ladislav Semetkovský. Údaje SIPRI ukazují, že celosvětový trh UAV dvojího/vojenského užití v segmentu letounů střední velikosti loni představoval 69 strojů. V kategorii těžkých letounů se vzletovou hmotností nad 250 kilogramů pak bylo dodáno dalších 120 bezpilotních strojů. Vyjma covidového roku 2021 tak v posledních letech globální trh meziročně roste v řádu desítek procent ročně a Česká republika na něm hraje významnou roli,“ dodává Semetkovský.

Silná poptávka je v případě Primoco UAV znát ještě výrazněji, než by odpovídalo tržním průměrům. Jen během letošních prvních devíti měsíců společnost se zákazníky uzavřela nové kontrakty na dodávky celkem 33 svých letounů Primoco UAV One 150 o vzletové hmotnosti 150 kilogramů. Celková hodnota nových zakázek na výrobu strojů, jež dokážou nést užitečné zatížení o hmotnosti až 30 kg, tak letos dosáhla již 690 milionů korun. Akcie české společnosti Primoco UAV SE jsou obchodované na trhu Start pražské burzy. Od začátku letošního roku posílily již o více než 123 % na 915 Kč za akcii. Od vstupu společnosti na burzu před necelými pěti lety pak zhodnocení činí dokonce 266 %.

Sdílet článek: