7. dubna 2023

Kalibraci letišť v jihovýchodní Asii budou zajišťovat české bezpilotní stroje. Primoco UAV dodá Malajsijské společnosti Giaan Group kompletní systém včetně dvou letounů.


Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV uzavřel smlouvu na dodávku nového kalibračního systému NAVAID. Inovativní řešení založené na spolehlivých strojích Primoco UAV One 150 získá malajsijská společnost GIAAN GROUP. Systém vhodný pro kontrolu, kalibraci a vyhodnocení nejrůznějších letištních navigačních zařízení, jako jsou ILS/VOR/DME/TACAN/COM, a také vizuálních systémů, jako je PAPI/VASI, plánuje GIAAN využívat pro plnění kalibračních misí na letištích v regionu jihovýchodní Asie. Hodnota zakázky včetně dvou bezpilotních letadel One 150 dosáhla 3,7 milionu eur.

„Zatímco dosavadní kalibrační řešení pro bezpilotní letouny obvykle využívají miniaturizovaný hardware, který ne vždy zvládá pracovat se skutečnými daty vysílače a přijímače, stroje Primoco UAV One 150 dokážou nést stejné kalibrační a měřící zařízení jako platformy s posádkou. Výrazně tak snižují náklady na přesný výstup ve standardu ICAO, který zákazníci od kalibračních leteckých misí požadují,“ popisuje generální ředitel Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský.

O společnosti Primoco UAV SE

Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů. Klíčovými vlastnostmi letadla jsou jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 2 000 km, cestovní rychlost 120 km/h, užitečné zatížení 30 kg a plně automatický vzlet a přistání. Společnost se zaměřuje na civilní a vojenské letecké aplikace, zejména v oblasti energetiky, pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požáru a pátracích a záchranných operací. Letadla společnosti jsou v provozu na čtyřech kontinentech. Primoco UAV je veřejně obchodovatelná společnost na pražské burze cenných papírů, PX START.

O společnosti GIAAN GROUP

GIAAN GROUP poskytuje služby v oblastech soukromého vysokoškolského, univerzitního a dalšího vzdělávání, výcviku a dálkového vzdělávání pilotů, letového a zemědělského provozu pro bezpilotní letadla (UAV), para jumpingu, AOC, charterových letů a pronájmu letadel, výzkumu a vývoje, pátracích a záchranných operací, letové kalibrace a speciálního bezpilotního leteckého systému (UAS) pro UAV.

Sdílet článek: