21. září 2021

Bezpilotní letoun pro letovou kontrolu ILS/VOR/NDB od Primoco UAV a Norwegian special mission.

 
Česká společnost Primoco UAV SE a norská společnost Norwegian Special Mission (NSM) se spojily v roce 2020 s cílem ověřit potenciál letové inspekce pomocí bezpilotních letadel. Výsledkem vzájemné spolupráce a světově unikátního bezpilotního letounu vybaveného pro letové inspekční mise bylo otestování letadla v srpnu 2021 na Islandu. Zkoušky představují dosud nejkomplexnější srovnání kalibrace s posádkou a bez posádky.

Odvětví letových kontrol dlouhodobě čelí opakovaným požadavkům na další miniaturizaci kalibračního vybavení a samozřejmě také na nalezení účinnějších platforem, které by umožnily snížit náklady a zvýšit dostupnost služby. Bezpilotní technologie, zejména pokud je spojena se snadným převozem do místa určení kalibrace, je považována za jednu z nejslibnějších platforem budoucnosti. Poskytovatelé kalibračních systémů dosud váhali s přijetím velkých bezpilotních letounů, a to především kvůli chybějícímu jasnému právnímu vymezení jejich provozu. To se však změnilo, když společnost Primoco UAV upravila svůj bezpilotní letoun One 150 s maximální vzletovou hmotností 150 kg, který je plně v souladu s nejnovější legislativou EASA týkající se bezpilotních letounů. Letadlo bylo doplněno palubním kalibračním systémem, prototypem sady UNIFIS 1000 a sadou antén a dalších speciálních prvků systému. Česká a norská společnost zahájily testy na letišti Primoco ve Středočeském kraji již v roce 2020 za dálkové podpory norské společnosti NSM. Po úvodních testech příjmu signálu VOR byl naplánován plnohodnotný test zaměřený na typické vzory přistání ILS. Po podrobných konzultacích obě společnosti úspěšně provedly testy na letišti Egilsstadir (BIEG) na Islandu v srpnu 2021. One 150 UAV with 150 kg maximum take-off weight, a plane fully compliant with latest EASA drone regulations. The plane was added with on-board flight inspection equipment, the UNIFIS 1000 RPAS (a modified version of the industry standard UNIFIS 3000), a set of antennas and other special components. The Czech and Norwegian companies started the tests at the Primoco airport in the Central Bohemia back in 2020 with remote support from Norway-based NSM and after initial tests of VOR signal receiving a fully-fledged test focused on ILS landing patterns was scheduled to take place. After detailed consultations both companies successfully performed the tests at Egilsstadir (BIEG) airport in Iceland in August 2021.     

Generální ředitel společnosti Primoco UAV SE, pan Ladislav Semetkovský, komentuje tento úspěch takto: "Jsme nadšeni, že jsme našli tak flexibilního a kvalifikovaného partnera, jako je NSM. Protože si uvědomujeme, jak moc se musí změnit mentalita tradičního průmyslu založeného na pilotovaných letadlech k přijetí bezpilotních letounů, bylo pro nás skutečným potěšením vidět, že NSM je nejprozíravější společností v oboru. S převážně vzdálenou podporou společnosti jsme na Islandu provedli celou sadu měřicích letů. S jediným zástupcem společnosti NSM na místě jsme jasně prokázali, že měřicí zařízení lze dobře ovládat na dálku a umožňuje odborníkům na kalibraci a kontrolu provádět veškerou práci, přičemž na místě kalibrace je pouze posádka bezpilotního letadla. Naše bezpilotní letadlo si vedlo výjimečně i v podmínkách silného větru. Velký dík patří islandskému dopravnímu úřadu a společnosti ISAVIA, kteří nám poskytli neuvěřitelnou podporu nad rámec svých povinností. Bylo mi opravdovým potěšením létat takové inovativní mise s podporou místních úřadů. Těšíme se na dokončení systému a zahájení komerční fáze, která bude spojena také s naším certifikátem pro lehká bezpilotní letadla, který zajišťuje zcela bezkonkurenční soulad našeho bezpilotního letounu a organizace s nejnovějšími předpisy EU.

Vzhledem k rychlému vývoji vysoce spolehlivých bezpilotních letounů se zvyšující se nosností a výdrží začíná komunita letové inspekce zkoumat možnosti doplnění konvenčních metod letové inspekce. Díky desítkám let zkušeností s letovou inspekcí má společnost Norwegian Special Mission dobré předpoklady k vývoji zmenšené verze pro bezpilotní letadla. Tuto řadu nazýváme UNIFIS 1000.

Systém UNIFIS 1000 pro bezpilotní letouny je založen na specifickém užitečném zatížení pro konkrétní úkoly, které jsou vysoce závislé na nosnosti použitého bezpilotního letounu. V současné době společnost NSM plánuje vývoj následujících variant systému UNIFIS 1000: UNIFIS 1000-ILS, UNIFIS 1000-TCN, UNIFIS 1000-COM/NDB a UNIFIS 1000-VGSI (pro PAPI/VASI apod.). Základní filozofií návrhu je, že UNIFIS 1000 musí v co největší míře využívat osvědčená řešení avioniky a polohování. Jedině tak lze zajistit, aby údaje naměřené bezpilotním letadlem byly srovnatelné s údaji naměřenými běžným letadlem a systémem pro letovou kontrolu. Velikost a nosnost bezpilotního letounu Primoco One 150 nám umožňují používat stejné vybavení, jaké bychom instalovali na běžná letadla.

Zkoušky na Islandu byly provedeny se stejnou avionikou a anténami, jaké používá letoun King Air 200 islandské letové inspekce provozovaný společností ISAVIA. Kromě toho byly letové tratě prolétnuté bezpilotním letounem totožné s profily prolétnutými letounem King Air, což nám poskytlo jedinečný soubor dat pro porovnání podobnosti měření provedených konvenčním letounem s měřeními provedenými bezpilotním letounem. Analýza dat naznačuje, že bezpilotní letoun Primoco UAV One 150 se systémem UNIFIS 1000 je vhodnou a nákladově efektivní platformou pro doplnění běžných letových inspekcí. Primoco UAV One 150 UAV with the UNIFIS 1000 as a cost efficient platform to supplement conventional flight inspection operations.

Viceprezident NSM pro marketing a prodej, pan Erik Tøgersen, komentuje tento úspěch takto: „Je to výsledek spojení dvou inovativních firem se společným cílem. Zkoušky ILS provedené na Islandu jsou zdaleka nejpokročilejší studií vhodnosti letové inspekce na bázi bezpilotních letadel, která kdy byla provedena. Za téměř 10 hodin letů v ILS profilech ve vzdušném prostoru kolem letiště Egilsstadir bychom rádi poděkovali islandskému Úřadu pro civilní letectví a společnosti ISAVIA za vynikající spolupráci. Společnost NSM je velice spokojena se spoluprací s Primoco UAV SE a těšíme se na další fázi: poskytovat světově kvalitní špičková řešení pro kalibraci NAVAID na bázi UAV."  

O společnosti Primoco UAV SE

Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150. Jedná se o letadla schopná létat zcela samostatně podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Jednou z klíčových vlastností letounu je jeho výjimečná vytrvalost, díky níž může strávit ve vzduchu nepřetržitě více než 15 hodin při cestovní rychlosti 100-150 km/h, což představuje dolet až 2000 km. S maximální vzletovou hmotností 150 kg a užitečným zatížením 30 kg lze One 150 použít pro širokou škálu nasazení v civilních i vojenských operacích. Letouny společnosti se v současné době používají na třech kontinentech ke kontrolám produktovodů a distribučních sítí v energetice, k zajištění bezpečnosti hranic a pobřeží, k monitorování požárů nebo k pátracím a záchranným akcím. PRIMOCO UAV SE je veřejně obchodovatelnou společností na trhu START Burzy cenných papírů Praha.

Contact: Jakub Fojtík, VP Business Development, fojtik@primocouav.com

O společnosti NSM

Norwegian Special Mission (NSM) is a provider of advanced airborne special mission solutions for Flight

Norwegian Special Mission (NSM) je poskytovatelem pokročilých řešení pro speciální mise ve vzduchu, jako jsou inspekce, letecký dohled a dálkový průzkum. Společnost NSM sídlí na letišti v Oslu společně se Sundt Air a Pegasus Helicopter. Palubní systémy navrhuje, designuje a vyrábí společnost NSM v Norsku a do letadel je instaluje společnost NSM a její partneři po celém světě. Tým NSM má zkušenosti s více než 60 instalacemi speciálních misí na různých letadlech po celém světě.

Společnost NSM se zavazuje poskytovat svým zákazníkům nejlepší řešení na míru. Základní konstrukce je moderní a osvědčená, přičemž tým inženýrů NSM má odborné znalosti a vědomosti, které umožňují přizpůsobit každý systém individuálním požadavkům zákazníka. Společnost NSM uvedla na trh druhou generaci systémů pro řízení speciálních misí, řadu G2, která poskytuje ještě větší flexibilitu a funkčnost pro širokou škálu letadel a RPAS. Norwegian Special Mission je: "Dost velká na to, aby jí ostatní důvěřovali, a dost malá na to, aby jí ostatní naslouchali."

Contact: Per Anders Johnsen, Regional Sales Director, paj@nsm.aero

Sdílet článek: