21. října 2021

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV úspěšně otestoval řízení více letounů z jedné řídící stanice.

 
Česká společnost Primoco UAV SE, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letoun One 150, dne 20. října 2021 na továrním letišti v Písku Krašovicích provedla úspěšné letové zkoušky současného řízení více bezpilotních letounů z jedné řídicí stanice.

Bezpilotní letoun One 150 je vybaven vysoce moderním řídicím systémem, který na softwarové a hardwarové úrovni umožňuje souběžné řízení více bezpilotních prostředků. Tato funkce najde využití u uživatelů vyžadujících současný provoz více letounů pro splnění letové mise. Jako příklad lze uvést nasazení u záchranných a bezpečnostních sborů při pátrání po pohřešovaných osobách v nouzi. Nasazení většího množství letounů současně umožní zkrácení doby pro propátrání požadované oblasti, a tedy i rychlejší poskytnutí pomoci. Řízení z jediné pozemní řídicí stanice zároveň umožňuje zachování vysoké úrovně letové bezpečnosti.

Letouny Primoco UAV One 150 byly při letové zkoušce osazeny odpovídači sekundárního radaru ADSB In/Out s módem S americké firmy Sagetech a byly schopné vzájemného sledování polohy nezávislého na pozemní řídicí stanici. Šéfpilot společnosti Primoco UAV SE Radek Suk zkoušky shrnul takto:

 "Na letové zkoušky jsme se dlouhodobě připravovali a ve spolupráci s partnery se nám podařilo ověřit, že náš letoun One 150 umožňuje souběžné a bezpečné řízení dvou a více prostředků. Díky pokročilé automatizaci letových funkcí je možné ovládání více prostředků jedním pilotem, byť tato činnost pochopitelně vyžaduje vyšší úroveň pozornosti. Pro zkoušky jsme využili dvou továrních letounů One 150, a to OK-X045Y a OK-X053Z. Celý systém fungoval po celou dobu zkoušek bez závad a umožňoval bezpečné a zcela stabilní řízení obou prostředků.“

Letové ověření nové schopnosti bezpilotního letounu umožní v budoucnosti kombinovat řízení více typů prostředků využívajících stejného komunikačního systému. Díky tomu lze kombinovat různé platformy bez nutnosti pro každou z nich disponovat samostatnou řídicí stanicí. Celé řešení bylo ověřeno v souladu s novými pravidly Evropské unie pro provoz bezpilotních letounů. Letových zkoušek se účastnil i generální ředitel společnosti Ladislav Semetkovský: „ Ověření schopnosti řízení více letounů z jedné pozemní stanice nám otevírá nové možnosti při záchranném a bezpečnostním nasazení. Pro vojenské uživatele zároveň podobná schopnost nabízí využití konceptu tzv. swarmingu. Díky velmi kvalitnímu palubnímu vybavení našich letounů jsme znovu potvrdili, že Primoco UAV One 150 představuje nejmodernější letoun v dané kategorii na trhu. Chtěl bych poděkovat našim partnerům, společnostem UAV Navigation ze Španělska, Radionor z Norska a Sagetech z USA za perfektní spolupráci. Podařilo se nám v reálném provozu nad rámec probíhajících certifikačních zkoušek STANAG 4703 ověřit další způsobilost a splnit tak další z požadavků, o které mají naši zákazníci zájem.“

Česká společnost Primoco UAV SE vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, jež sama vyvinula. Jde o stroje schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Mezi klíčové vlastnosti letadla patří jeho mimořádná výdrž, díky které může ve vzduchu při cestovní rychlosti 100-150 km/h strávit bez přestávky více než 15 hodin, což představuje dolet až 2000 km. Maximální vzletová hmotnost 150 kg a užitečné zatížení 30 kg umožňují letouny One 150 využívat pro nejrůznější druhy nasazení v rámci civilních i vojenských operací. Letouny společnosti jsou v současnosti využívány na třech kontinentech například pro kontroly produktovodů a distribučních sítí v energetice, zajišťování pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požárů či při pátracích a záchranných akciích. Primoco UAV SE je veřejně obchodovatelná společnost na trhu pražské burzy.

 

Sdílet článek: