21. února 2022

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV ukončil činnost v Rusku.

 
Společnost Primoco UAV SE oznamuje, že ke dni 31. 1. 2022 ukončila své aktivity v Ruské federaci a 100 % akcií dceřiné společnosti AO Primoco BPLA prodala. Jediným důvodem pro toto rozhodnutí je sankční režim vůči Ruské federaci a nemožnost získání exportní licence potřebné pro provoz svých bezpilotních letounů. Na tamním trhu se společnost zaměřovala výhradně na poskytování leteckých prací, takzvaných DaaS služeb (drone-as-a-service) v civilní oblasti.

„Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Evropskou unií na straně jedné a Ruskem na straně druhé jsou mrtvé. V jejich důsledku nemůžeme na ruském trhu plnit své závazky a rozvíjet byznys. Jen v roce 2022 společnost AO Primoco BPLA přišla o nasmlouvané zakázky v hodnotě 1 miliardy rublů (12 milionů EUR). Neočekávám, že by mezi Evropou a Ruskem mohlo v dohledné době dojít k zásadnímu zlepšení vzájemných vztahů, rozhodli jsme se tedy přijmout toto rozhodnutí a prodat 100 % akcií,“ 

uvedl Ladislav Semetkovský, generální ředitel.

O společnosti

Česká společnost Primoco UAV vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, jež sama vyvinula. Jde o stroje schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Mezi klíčové vlastnosti letadla patří jeho mimořádná výdrž, díky které může ve vzduchu při cestovní rychlosti 100-150 km/h strávit bez přestávky více než 15 hodin, což představuje dolet až 2000 km. Maximální vzletová hmotnost 150 kg a užitečné zatížení 30 kg umožňují letouny One 150 využívat pro nejrůznější druhy nasazení v rámci civilních i vojenských operací. Letouny společnosti jsou v současnosti využívány na třech kontinentech například pro kontroly produktovodů a distribučních sítí v energetice, zajišťování pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požárů či při pátracích a záchranných akcích. Primoco UAV SE je veřejně obchodovatelná společnost na trhu pražské burzy.

Sdílet článek: