29. dubna 2024

Primoco zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu třžeb na šestinásobek a zhodnocení akcií o 115 %.


Česká společnost Primoco UAV SE, výrobce civilních a vojenských bezpilotních letounů One 150, zveřejnila výroční zprávu za loňský rok. Tržby společnosti se v něm meziročně zvýšily na šestinásobek a dosáhly téměř 600 milionů korun. Provozní zisk EBITDA činil 276 milionů korun, což odpovídá provozní marži 46 procent.


„Loňský rok přinesl naší společnosti rekordní hospodářské i provozní výsledky. Spolu s růstem tržeb jsme se také významně posunuli v přípravě rozvoje společnosti na delší časové období, uzavřeli spolupráci s Airbus Defence and Space a její dceřinou společností Airbus Airborne Solutions (ADAS), což nám otevírá příležitosti oslovovat klienty této společnosti.“ 

uvádí Ladislav Semetkovský, generální ředitel a majoritní akcionář společnosti Primoco UAV.

Díky Primoco UAV obsadila Česká republika druhou příčku celosvětového žebříčku v oblasti dodávek středně velkých bezpilotních letounů. Tento tržní segment ovládli ze dvou třetin výrobci z USA a z jedné třetiny právě Primoco UAV. Poptávka po bezpilotních zařízeních kvůli geopolitické situaci trvale roste, přičemž mezi zájemci o tyto produkty jsou jak armády, tak i bezpečnostní složky či soukromé firmy, které si uvědomují výhody a důležitost bezpilotních systémů.

Od 29. ledna 2024 jsou akcie společnosti kótovány na hlavním trhu pražské burzy (Prime Market) a k 18. březnu 2024 se staly také součástí indexu PX. Akcie Primoco UAV v loňském roce díky dobrým finančním výsledkům a příznivému výhledu do budoucna zaznamenaly výrazný růst. Zatímco 31. prosince 2022 se cenné papíry na burze obchodovaly na úrovni 410 korun za kus, do konce prosince roku 2023 jejich cena vyrostla až na 885 korun.

Společnost zároveň nadále pokračuje v projektu revitalizace areálu letiště Písek – Krašovice. Vedle nové montážní haly na místě vyroste i nové řídící středisko pro provoz letounů Primoco UAV po celém světě, moderní výcvikové centrum pilotů či výzkumné oddělení pro vývoj a testování nových technologií. Spuštění výstavby je plánované na rok 2025, což by umožnilo od roku 2027 firmě navýšit celkové kapacity dodávek na více než trojnásobek současného stavu.

Představenstvo společnosti Primoco UAV SE svolává na 31. května 2024 v 10:00 řádnou valnou hromadu akcionářů, která proběhne v prostorách společnosti na adrese Výpadová 1563/29f, Praha 5 – Radotín.

Výroční zpráva ke stažení zde.

Sdílet článek: