14. února 2022

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE získal evropské oprávnění k provozu LUC.

 
Společnost Primoco UAV SE dne 11. února 2022 získala od Úřadu pro civilní letectví České republiky oprávnění k provozu LUC (Light Unmanned Certificate) v kategorii „Specific“ pro bezpilotní letoun Primoco UAV One 150 v souladu s evropským nařízením (EU) 947/2019.

Jde o celosvětově první případ, kdy byl certifikát LUC vydán pro evropský letoun s pevným křídlem. Celkově se jedná o pátý certifikát v Evropě, přičemž ty předchozí zahrnují stroje s rotující nosnou plochou. Oprávnění LUC společnosti umožňuje v rámci rozsahu osvědčení provádět letové činnosti s vnitřním schvalováním provozu na úrovni společnosti. Jde o nejvyšší oprávnění, kterého lze na základě stávajících evropských předpisů dosáhnout. Společnost chce v rámci schválených provozních scénářů certifikát využít k vývojovým, zkušebním a výcvikovým letům, ale i k provádění kontroly kritické infrastruktury státu a k dalším činnostem.

Generální ředitel a zakladatel společnosti považuje certifikát za jednoznačný důkaz vysoké úrovně společnosti i letounu Primoco UAV One 150: „Na získání certifikátu jsme pracovali osmnáct měsíců, přičemž díky vysokým standardům naší společnosti jsme pro jeho získání nemuseli zásadně upravovat procesy v naší firmě. Při přípravě podkladů pro vydání certifikátu jsme zúročili naše sedmileté zkušenosti, včetně provozu letounu v několika evropských zemích. Chtěl bych poděkovat všem našim zaměstnancům, kteří se na získání certifikátu podíleli, Ministerstvu dopravy, které nám poskytlo potřebnou podporu, i akcionářům, kteří nám důvěřovali a chápali význam tohoto dokumentu pro náš další rozvoj. Primoco UAV je jediná společnost na světě, která vyvíjí a vyrábí taktický bezpilotní letoun, zároveň získala oprávnění pro konstrukci a výrobu vojenské letecké techniky, civilní oprávnění k provozu LUC, v certifikaci dle vojenské normy NATO STANAG 4703, vlastní tovární letiště a je obchodovaná na burze cenných papírů. Máme před sebou poslední významný cíl, výrazně zvětšit podíl na trhu ze současných 4 % celosvětových prodejů.“

V České republice je registrováno téměř 35 000 provozovatelů bezpilotních systémů, z nichž více než tři sta spadá do kategorie „Specific“. Společnost Primoco UAV SE byla prvním českým žadatelem o certifikát LUC a je prvním subjektem, který jej získal. Společnost je kromě civilního oprávnění LUC schválena i jako projekční a výrobní organizace dle vojenských standardů EMAR 21 a letoun Primoco UAV One 150 prochází certifikací dle normy NATO STANAG 4703. S těmito oprávněními je společnost jako jediná na světě schopná nabídnout svůj letoun v podobě, která je uznatelná všemi leteckými úřady na světě. S ohledem na právní vymezení provozu bezpilotních letounů je certifikace jedinou cestou, jak zajistit soulad s požadavky mezinárodních leteckých předpisů.

Česká společnost Primoco UAV vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, jež sama vyvinula. Jde o stroje schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Mezi klíčové vlastnosti letadla patří jeho mimořádná výdrž, díky které může ve vzduchu při cestovní rychlosti 100-150 km/h strávit bez přestávky více než 15 hodin, což představuje dolet až 2000 km. Maximální vzletová hmotnost 150 kg a užitečné zatížení 30 kg umožňují letouny One 150 využívat pro nejrůznější druhy nasazení v rámci civilních i vojenských operací. Letouny společnosti jsou v současnosti využívány na třech kontinentech například pro kontroly produktovodů a distribučních sítí v energetice, zajišťování pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požárů či při pátracích a záchranných akcích. Primoco UAV SE je veřejně obchodovatelná společnost na trhu pražské burzy.

Sdílet článek: